Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Kalp Sağlığı İçin Öneriler 

KALP SAÐLIÐI İÇİN ÖNEMLİ PÜF NOKTALARI VARDIR

Kalbinizi korumanın yolları

Yeni yıla girerken kalbiniz için yeni başlangıç yapın. 2009’da kalbinize daha iyi bakın ve daha sağlıklı bir yaşam sürün. Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için önerilerini sıraladı.

2009’un son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız onları geçmiş yılda bırakın. Bir önceki sene kalbinize her türlü ihaneti yapmış olabilirsiniz. Sigara, aşırı kilo, hareketsizlik, yüksek tansiyon ve şeker…
Gelin, 2010’un ilk gününü, ‘ben artık bunları yapmayacağım’ kararı alarak, ‘kalbiniz için yeni bir başlangıç’ günü ilan edin.

 kalbiniz için sigarayı mutlaka bırakın ! 
2009 yılında kalbiniz, aileniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakma kararı alın. Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir. Ayrıca direkt olarak akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır. Sigara içiminin kadınlarda yaptığı tahribat, erkeklere göre çok daha fazladır. Sigaranın kadınlar üzerindeki en önemli etkisi, östrojeni parçalaması ve erken menopoza neden olmasıdır. Sigarayı bırakmak hiçbir zaman ‘geç’ değildir. Özellikle menopoza giren kadınların sigarayı bırakmaları şarttır. 

mutlaka kalbinizi kontrol ettiriniz!


Altı ayda bir kan yağlarınızı ve kan şekerinizi kontrol ettirip, yılda bir kez efor testi yaptırınız. Özellikle kadınlar koroner hastası olmayacakları inancından vazgeçip yıllık kontrollerini yaptırmalıdır.
2010 yılında menopoza giren kadınlar bu yıldan başlayarak daha ciddi olarak kardiyolojik kontrollerini yaptırmaları gerektiğini bilmeliler. Çünkü menopozla birlikte kadınlarda ortaya çıkan kalp hastalığı çok hızlı olarak ilerlemektedir.
 

beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!
 
Sağlıklı beslenme konusunda kesin kararınızı verin! Çoğunlukla sebze ve meyveye dayalı, kolesterolden fakir bir diyet organize edin. Bu konuda sadece güvenilir kaynakların bilgilerine itibar edin. Bilin ki, ‘mucize diyet’, ‘lokman hekim ilacı’ henüz keşfedilmedi. Hastalar her zaman sağlıklı olmak için, ‘Kaf Dağı’nın ardındaki sarı çiçeği’ bekliyorlar. Ama ‘ ölmez otu’ diye bir şey yok. Beslenmede çok çeşitlilik önemlidir. Yapılan sıkı bir diyetin mükafatı olarak ayda bir kez kalp sağlığı için ‘muzır’ gibi görünen yiyecekleri tadabilirsiniz. Ama tabi çok çok ölçülü olmak koşulu ile burada önemli olan tatmaktır, tıka basa yemek değildir.
  
Yeni yılın ilk gününden itibaren ‘ben artık yürüyeceğim’ kararını alın ve uygulayın! 
Egzersizden uzak, hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız,  merdiven yerine asansörü kullanıyorsanız yeni yılda bu alışkanlıklarınızı tamamen bırakın. Daha hareketli bir yaşamın startını verin. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor şekilde olmalıdır.

Soğuk havalarda dışarıda yürümeyin!
Yeni yılda, yeni yılın ilk aylarında soğuk havada yürüyüş yapmaktan kaçının. Özellikle kalp hastalarına önerimiz, öncelikle evlerine bir yürüyüş bandı alarak ev ortamında günlük yürüyüşlerini yapmalarıdır. İkinci seçenek de, yeni bir konsept olan büyük alış veriş merkezlerinde yapılmasını tavsiye ettiğimiz uzun yürüyüşlerdir. Günün en sakin en tenha olduğu, kalabalığın az olduğu dönemde saat 10.00-14.00 arasında yürüyüş yapmaları kendileri için çok yararlı olacaktır. Bugün artık en küçük alış veriş merkezinin boyu 100 metre. 5 tur atarlarsa 1 kilometre yol eder. Bunu gün içinde iki defa yaparlarsa zaten günlük yürüme egzersizini yerine getirmiş olurlar. Ancak yürüyüş, vitrin seyreder gibi değil, biraz hızlı adımlarla yapılmalıdır. Hastalar için buraları önermemizin sebebi; bu tür binaların “akıllı bina” olarak inşa edilmesi nedeniyle içerideki havanın sıcak, enfeksiyondan korunan bir ortam, yine ısıtma sistemlerinin filtreli olması ve havanın içeri filtre edilerek verilmesidir. Bunlar hastanın sağlığı açısından önemli kriterlerdir.

yarışmacı sporları tercih etmeyin! 
2010’da ‘spor kalbe iyi geliyor’ diye hiçbir zaman yarışmacı sporlara başlamayın. Futbol, tenis, basketbol gibi yarışmacı sporlarda 15-20 yıllık geçmişiniz yoksa, 40 yaşından sonra bu tür sporlara başlarsanız felaketi davet etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle rekabet içerikli sporların yerine yapacağınız düzenli egzersizler, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskine karşı koruyucu bir etki yapar, kalbinizi,  kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Ancak 30 yaşından sonra yoğun efor gerektiren bir  spora başlayacaksanız da, gizli kalp hastalığı riskine karşı mutlaka iyi bir kalp kontrolünden geçmeniz ve bir rehabilitasyon uzmanının yapacağı programı uygulamanız çok önemlidir. 

sağlığınızı kontrol altında tutun
Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2009’un ilk haftaları içinde mutlaka bir kardiyolojik kontrolden geçin. Özellikle bilgisayarlı anjiyografi ile kalp damarlarınızın durumunu kontrol ettirmeniz yararlı olacaktır. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra yeni yılda şu testleri yaptırın: Total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan şekeri. Ayrıca düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmenin de zamanıdır.

stresten uzak durun
2009 yılında aileniz, işiniz ve sosyal çevreniz ile ilgili sizi üzen olaylar varsa, 2010’da bunlardan süratle kurtulun. Yeni yılda daha barışçı, daha uyuşmacı, daha az stresli, daha huzurlu bir yaşam tarzı benimseyin. Her şeyden önce 2009 yılında kendinizle kavga ediyorsanız öncelikle kendi iç dünyanızla barışın. Bu sayede etrafınıza mutluluk ve barış mesajları verebilirsiniz. Evliyseniz, eşinizle daha uyumlu olmaya çalışın. Anne babaysanız, çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir iletişim kurun. Bunun için de gerekiyorsa bir aile psikoloğundan yardım alın. Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, mesleğinizle, dostlarınızla barışık olun. Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz (A tipi kişilik) yavaşlayın. A tipi kişilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin. Yeni yılda iş ve meslek hiçbir zaman, beceri ve olanaklarınızı zorlamayın, çocuklarınıza hazır olmadıkları sorumlulukları vermekten kaçının.

aşık olun!
2009 yılında aşık olmadıysanız 2010 yılında mutlaka aşık olun. Öncelikle eşinize, ailenize, işinize ve ülkenize aşık olun. Çünkü aşık olmak kalbe iyi gelir. Endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Mutlu yaşamayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir.

Alıntı

 

BAYANLARDUNYASİ.COM KALBİNİZE VE SİZE SAÐLIK DİLER …


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Can Yücel den Şiir


Kapalı Abiye Modelleri 2011


Kürtaj ve Bunalım


Kayısı Reçeli Tarifi


Akdeniz Diyeti


Yağlı Ekmek Tarifi


St Pucchi 2011 Gelinlik Modelleri


Göz Bakımı Ve Makyajı


Yaşa Göre Cilt Bakımı


Et Yemekleri Eti Doğru Tüketmek


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı