Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Mutlu Evlilik Neye Bağlı 

Mutlu bir evililik nelere bağlıdır sizce ?

 

Haber: Mutlu Bir Evlilik 'Uyum'a Bağlı

Psikoterapist Ayla Ketre, sağlıklı bir evliliğin ve mutlu bir yuvanın ancak evlilik öncesinde yapılacak olan 'uyum testi'ne bağlı olduğunu söyledi. Ketre, sağlıklı bir evliliğin ne anlama geldiğinin iyi bilinmesi halinde çiftler arasındaki sorunların kendiliğinden çözüleceğini savundu.

 

ÇİFTLER BİRBİRİNE UYUMLU MU EVLİLİK ÖNCESİNDE ARAŞTIRILMALIDIR

 

Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de özellikle son dönemlerde boşanma olaylarında artış yaşandığına dikkat çeken Ketre, sorunun kaynağındaysa çiftlerin evlilik öncesinde birbirlerine uyumlu olup olmadıklarını analiz ettirmemesinin yattığını iddia etti. Ketre, insanların varoluşlarından itibaren başarı ve mutluluk için çaba gösterdiğini hatırlatarak, başarının bireyin hayatının yüzde 15'lik kısmını hakim olması anlamına gelirken, mutluluğunsa yüzde 85'lik bir bölümünü ifade ettiğini belirtti.

 

Mutluluğun anlamının herkes için farklı olabileceğini ancak burada mutluluğun paydaşlarının da iyi irdelenmesi gerektiğini vurgulayan Ketre, "Mutluluğun yüzde 85'lik alanını sizi tam olarak sarıp sarmalayacak size 'eş, eşit, denk' olabilecek biriyle birlikte olabilmek kaplarken, yüzde 10'luk alanını sizi mutlu edecek bir iş, yüzde 5'lik kısmını ise hayata katabildiğiniz somut ürünler kaplamaktadır. Burada dikkat çekici olan, insanların hayatlarında mutluluğun ne denli önemli olduğu ve mutluluk alanında da

eş faktörünün ne kadar büyük bir yer kapladığıdır" dedi.

 

Sağlıklı bir evliliğin ne anlama geldiğinin iyi bilinmesi halinde çiftler arasındaki sorunların daha rahat aşılabileceğine işaret eden Ayla Ketre, sağlıklı bir evliliğin de ancak üzerinde düşünülerek zaman harcanan, bireylerin karakterlerini dürüstçe ortaya koyduğu, kişisel beklentilerin karşılıklı paylaşıldığı bir sürecin ardından mümkün olabileceğini savundu.

 

Ketre, bugün gelinen noktada toplumdaki evlilik öncesi, evlilik süreci ve evlilik sonrası yaklaşımları da ele alarak, genellikle evlilik öncesinde kararsız olan gençlere verilen, "Nikahta keramet vardır. Zamanla birbirinizi seversiniz. Sanki biz sevdik de mi aldık? Alışırsın zamanla" şeklinde özetlenebilecek yaklaşımlara da tepki gösterdi.

 

Tartışmaların ardı arkası kesilmeyince bu kez yorum ve nasihatlerin de değişim gösterdiğine dikkat çeken Ketre, evliliğin istenmedik bir şekilde devam etmesi halinde arkadaş, akraba ve komşuların yorumlarınınsa, "Kan kussan bile kızılcık şerbeti içtim diyecek ve renk vermeyeceksin. Oğlum, evinin işini yapıyor mu yapıyor, sana çocuk doğurdu mu doğurdu, evinde mi evinde; daha belanı mı arıyorsun? B

ak filancalar ayrıldılar, sonları tam bir felaket oldu. Ya da tam tersi, falanca boşandı oh mis gibi kafası

rahat, ne demişler bekarlık sultanlık, boşan gitsin, zaten hataydı evlenmen" şeklinde olduğunu dile getirdi. Türkiye'de hemen herkesin her konuda uzmanmış gibi davranmasının çok ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini, bu durumun aynı zamanda sorunların daha da derinleşmesine neden olduğunu kaydeden Ketre, "Evleneceğiniz zaman da komşunuz bilirkişidir, boşanmak istediğinizde onlara danışmanız yeterlidir. Hatta danışmanıza bile gerek yoktur, onlar zaten size gerekeni söylerler.

 

Fakat onların söyledikleri bir kelime, bir anda sizin hayatınızın tüm akışını değiştirebilir" diye konuştu.

Evliliğin bir elmanın diğer yarısını bulmaya benzediğini dile getiren psikoterapist Ketre, açıklamasını da şöyle sürdürdü: "Bir elma düşünün kesilmiş ve yarısı mutfakta bırakılmış. O elma bir süre sonra nasıl kararırsa insan da diğer yarısını bulamazsa o şekilde aklen ve ruhen kararır.

 

Bu sebeple de çiftler, gerçekten bir çift olup olmadıklarını evlenmeden önce mutlaka iyi analiz etmeli. Böylelikle evlilik sonrasında yaşanması muhtemel çatışmaların önüne geçebilir, hatta boşanmayı da durdurmuş olabilirler.

 

KARAKTER UYUŞMAZLIÐI

 

Nasıl ki evlilik öncesinde çiftler arasında kan uyuşmazlığının olup olmadığına yönelik kan testi yasal bir zorunluluksa, aynı şekilde çiftler arasında karakter uyuşmazlığı olup olmadığını ortaya çıkaracak ve uzman kontrolünde yapılacak testler de zorunlu hale getirilmeli. Eğer bu yapılır ve gereken tedbirler de alınırsa bir yastıkta 40 yıl temennisi de gerçekleşecektir."

 

alıntı


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Menopoz da Sıcak Basması


Vajina Estetiği


Bronzlaşma Deri Yaşlanmasının Habercisi


Estetik Cerrahi


29. Hafta Gebelik


Tel Kırma Kırlent Modeli


Hamilelikte Yenmemesi Gereken Besinler


Ruh Sağlığı İçin Egzersiz Şart


Kolay Tava Böreği Tarifi


Kadın Hakları


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı