Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Kanserden korunmanın 5 altın kuralı
Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Dr. Fevzi Harorlu, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirterek kanserden uzak durmak için 5 öneride bulundu.

Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Dr. Fevzi Harorlu, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirterek, "Tedavide yüzde 70 başarı sağlanıyor. Kanserden uzak durmak için vatandaşlarımız spor yapmalı, sigara ve alkolden uzak durmalı, dengeli beslenmeli, radyasyona maruz kalmamalı ve Hepatit aşısını yaptırmalı" dedi. Bir tanesinin kurtulması bile büyük sevinç Bursada 1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen "Kanser Haftası" etkinlikleri, kanser hastalarının el işi sergisi ve Bursa İl Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Dr. Fevzi Harorlu, Kanserle Savaş Derneği Şube Başkanı Tülay Çağlar tarafından Muradiye Medresesi de düzenlenen tanıtım toplantısıyla başladı. Kanserin korkulacak ve tedavi edilemeyecek bir hastalık olmadığını ifade eden İl Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik, "Bugüne kadar kanseri tedavisi olmayan bir hastalık olarak düşünen ve kanseri tanımayan insanların bir tanesinin bile kurtulması bizim için büyük sevinç ve mutluluk olacaktır" dedi. Şu anki başarı oranı yüzde 70 Bu yıl 5.si düzenlenen Kanser Haftası etkinliklerinin amacının kanserin nedenleri, kanserden korunma ve erken tanı konularında bilgilendirme olduğunu söyleyen Dr. Fevzi Harorlu ise, Kanser Haftası da en büyük mücadelenin sigarayla olacağını ifade etti. Kanserin tanısı, belirtisi, erken teşhisi konusunda halkı bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyleyen Harorlu, "Halkın bilinçlenmesi kanserle mücadelede ilk sırada geliyor. Çünkü kanser önlenebilir bir hastalık. Tedavisinde çok yol katedildi. Şu an tedavide yüzde 70 başarı sağlanıyor" diye konuştu. Beş altın yüzüğe dikkat edilmeli Yeni sloganlarının "beş altın yüzük" olduğunu kaydeden Harorlu, "Spor yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak, dengeli beslenerek, güneş ışığı ve radyasyondan uzak durarak ve Hepatit aşısı yaptırarak kanserin yarısını önleyip, yarısına da engel oluruz. Her yıl Türkiyede 60 bin insanı kanserden kaybediyoruz. Ancak beş altın yüzüğe dikkat edersek, ölen 60 bin insandan 30 binini kurtarabiliriz" şeklinde konuştu. Sigara-kanser ilişkisi Türkiyede trafik kazalarında yılda 5 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Harorlu, "Biz ise kanserden yaklaşık 60 bin kişi kaybediyoruz .Ölenlerin 30 binini önlenebilir sebeplerden dolayı kaybediyoruz. Önlenebilir sebeplerin başında ise sigara ve alkol gelmekte. Yılda 40 bin kişi akciğer kanserine yakalanırken, 20 bin kişinin ölüm sebebi arasında sigara yer alıyor. Bu sebepten dolayı bu yılda sigarayla mücadele, kanserle mücadelede en önemli etken olacak" dedi.

Toplantının ardından Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi hastaları ve Bursa Kanserle Savaş Derneği tarafından gerçekleştirilen el işi sergisi törenle açıldı. 11 konferans ve 12 sosyal etkinlik programının yer alacağı Kanser Haftası etkinlikleri, 30 Mart Pazar sabahı Heykelden Kapalı Spor Salonu a kadar yapılacak geleneksel Kanser Haftası yürüyüşü ile devam edecek.

Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Adele Çekilmesi


Detoksla Kilo Vermek


İkiz Doğuran Ünlüler


Mide Dostu Beslenme


Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi


Mutfakla İlgili Püf noktalar


Yumuşacık Bir Cilt İçin


Kapalı Ayakkabı Modelleri ve Markaları 2012


Kanser Belirtileri


Emzirmenin anneye yararları faydaları


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı