Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu 

 

 

Dikkat eksikliği konusunda bir çok testler var bunları yaparak kendinizi test edebilirsiniz. Ðere kendinizde dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olduğunu düşünüyorsanız doktor yardımı almalısınız.

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu son yıllara kadar yalnızca çocuklarda görülen bir hastalık olarak biliniyordu. Şimdi ise “Çocuklarda görülme oranın yarısı kadarı erişkinlerde görülür” bilgisi ile karşı karşıyayız. Çocuklarda görülme oranı %2-3 ise erişkinlerde %1-1,5 olabileceği düşünülmektedir. Yani etrafımızdaki yüz kişiden 1’i bu belirtileri gösteriyordur. Çocuğuna Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konulan anne babaların da bu açıdan değerlendirilmesi önemlidir. Bu çocukların ailelerine yapılan bilgilendirme toplantılarında özellikle babalarının toplantı süresince toplantıya ara verip dışarı çıkma davranışları gözlenmiştir. Bu gibi çocukları doktora sıklıkla anneleri getirir, okuldaki sorunlarla öğretmeni anneyle bağlantı kurar. Bu sırada baba olayın içinde olmadığı için kendisi de çocukken benzer sorunları yaşayıp yaşamadığı konusunda bir bilgiye sahip olamaz. Hiperaktif çocukların ailelerinde de benzer sorunların olma riski daha fazladır. Hiperaktif bozukluk erkeklerde daha sık görülür.
Erişkin hiperaktifler bir günü çok yoğun yaşar, kısa zamana bir çok iş sığdırır. Sık sık iş değiştirir, daldan dala atlar, dinlenmeyi pek sevmezler.
Psikiyatride erişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun olabileceği son yıllarda tanımlanmıştır. Bu hastalılığın adı şimdiye kadar sadece çocuklarda duyulmuştu şimdi ise erişkinlerdeki bazı psikiyatrik belirtilerin Hiperaktif Bozukluğa işaret edebileceği akla gelmekte ve uygun tedavi ile bireyin hayatı değişebilmektedir. Genel olarak çocuklarda görülen belirtiler ile erişkinlerde görülen belirtiler birbirine benzemekte ancak erişkinlerde dikkat eksikliği daha ön planda ortaya çıkmaktadır.
-Hiperaktif erişkinler konuşurken akıllarına ilk geleni söylerler, ilk duyduklarına inanma eğilimindedirler. Beklemeyi sevmezler, sürekli hareket ederler. Beklerken bulundukları yerdeki eşyaları karıştırırlar, bir şeylerle oyalanmak isterler. Hiperaktiflerin dokunarak öğrenme yetenekleri yükserktir. fanatik futbol hayranları içinde hiperaktif çoktur. Sık sık söz keserler, bekleyemezler, bir yerde uzun süre oturamazlar. Bazı hiperaktifler normalden daha zekidirler ancak uzun süre bir işte sebat edemedikleri için başarılı olamazlar. Büyük projeler başlatırlar devam edemedikleri için sonuca ulaşamazlar, üniversitede iyi bir bölüm kazanıp bitiremeyen insanlar tanımışızdır bu insanların hiperaktif olma ihtimali olabilir değerlendirmek gerekir.
Toplumda aceleci olarak bilinirler. Zekaları genellikle ortalamanın üzerinde olur. Önemli kritik bilgilere çabuk ulaşır ve dikkat dağıtacak bir gecikme olmadan karar verirlerse çabuk sonuca ulaşırlar. Ticarete atılıp genç yaşta başarılı olan hiperaktif çoktur. Riski severler maceraya düşkündürler. Tahammül edemezler istediklerinin hemen olmasını beklerler.
Hiperaktif bozukluk kadınlarda bilinçsiz alışveriş etme şeklinde kendini gösterir. Hiperaktif kadınlar duygularını kontrol edemezler. Fevri tepkisel özellik gösterdiklerinden yakınlarını kırarlar. Başladıkları bir işi bitiremezler ellerinde başlanmış bir çok iş olabilir, aynı işten çabuk sıkılabilirler.
Eskiden bu hastalık bilinmediği için kişilik özelliği olarak nitelendirilirdi. Hiperaktiflerde beyinin frontal (ön bölgesi) bölgesinde dopamin maddesi az salgılanır. Tedavide bu maddeyi artırıcı ilaçlar kullanılır. Hiperaktif erişkinlerde tansiyon ve kalp krizi riski daha yüksek olarak bulunmuş. Bu kişiler daha çok yıpranırlar. Aynı zamanda hiperaktiflerde depresyon anksiyete gibi hastalıklar daha sık görülür.
Hiperaktif Bozukluk çok kolay tedavi edilebilir. Fakat tanınmadığı için tedavisiz kalıyor. Bu gibi kişilerin yakınları dikkatli olur ve belirtileri iyi gözlemler psikiyatristen yardım alırsa tedavi şansı olur. Etrafımızda kapasitesi çok yüksek ancak başarılı olamayan kişiler tanıyorsak ya da kapasitesini tam gösteremiyorsa bu kişilerde hiperaktivite Bozukluğu olabileceği akla gelir.

 

Günebakış Saniye EFENDİOÐLU psikiyatrik bakış dan alıntı yapılmıştır.

 

Sağlıklı günler dileriz

Bayanlardunyasi.com


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar
gül
ben de yıllardır ben niye böyleyim neden başladığım işi bitiremiyorum vs. diyordum... 
Gebelikte Göğüs Bakimi Göğüs Ucu Çatlakları Ve Tedavisi


Çayın Zararları


Karın İnceltme Hareketleri


Ayva Reçeli


Haşhaşlı Simit Tarifi


Cildinize Canlılık Kazandırın


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Mide Yanması Reflü


Ünlülerin Diyet Sırları 2


Dr. Ender Saraç'ın Pürüzsüz Bir Cilt için Çuha Çiçeği Maskesi


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı