Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Sağlıklı BeslenmeSağlığı koruyucu ya da hastalık riskini azaltıcı etkileri olan fonksiyonel gıdaların tüketimi hızla artıyor. Türkiye'de son dört yıldır hızla büyüyen ve 420 milyon tl 'ye ulaşan pazarda, en fazla tüketilen ürünler ise, süt, margarin ve yoğurt

ARTIK TÜKETİCİLER DAHA BİLİNÇLİ

İSTANBUL - Sağlık bilinci güçlenen tüketicinin, gıda ürünlerinden yaşam kalitesini artırma beklentisi de her geçen gün artıyor. Bu bağlamda, vücudun temel besin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde ilave faydalar sağlayan, hastalıklardan korunmada etki gösterdiği bilimsel olarak ispatlanmış gıdaların oluşturduğu fonksiyonel gıda pazarı da iştah kabartıyor.
Son yıllarda potansiyeli gören birçok markanın pazara girmesiyle, raflarda kapladığı alan ve çeşitliliği artan diyet ve fonksiyonel gıdalara tüketicinin ilgisi de gün geçtikçe büyüyor. Birçok firma, tuz oranı düşürülmüş, şekersiz, düşük yağlı-enerjili, kolesterolü düşürmeye yardımcı alternatif ürünler üretiyor. Artık özellikle büyük marketlerin raflarında da maden suyundan süte, margarinden yoğurda, peynirden makarnaya, bisküviden çikolataya kadar bu sindirimi kolaylaştıran, hastalık riskini azaltıcı etkiye sahip gıdalar öne çıkmaya başladı.

Kalp ve diyabet ağırlıklı
Türkiye’de diyet ve fonksiyonel gıda pazarının 420 milyon TL’ye ulaştığını kaydeden Diyabetik ve Fonksiyonel Gıda Üreticileri Derneği (DFGD) Başkanı Dr. Feryal Menemenli, fonksiyonel gıdada ürün penetrasyonunun yüzde 85.9’a, diyet ürünlerde ise yüzde 45.7’ye çıktığını söyledi.
Son yıllarda başta kanser, kalp damar hastalıkları ve tip 2 Diyabet olmak üzere daha çok yanlış beslenmeden kaynaklanan kronik hastalıkların artmaya başlamasıyla tüketicilerin fonksiyonel gıdalara yöneldiğini vurgulayan Menemenli, “Fonksiyonel gıdaların ortak özellikleri, doğal olmaları, kolesterolün ve benzeri olumsuz durumların düşürülmesine yardımcı olması. Bu konu gıda biliminde hızla gelişen bir alan” dedi.
Tüketici bilinçlendikçe ve refah seviyelerinin yükselmesiyle sağlıklı yaşam ürünlerine olan talebin arttığının altını çizen Menemenli, Türkiye’de 330 milyon TL’lik fonksiyonel gıda pazarının, hane halkı bazında kullanım oranının da yüzde 43 olduğunu kaydetti. Menemenli, en fazla tüketilen fonksiyonel gıdaları da şöyle sıraladı: “Yüzde 39.1 ile madensuyu ilk sırada. Kullanım oranları yüzde 15.5 margarin, yüzde 12.6 çay, yüzde 6.4 bisküvi, yüzde 6.2 meyve suyu, yüzde 5.6 süt, yüzde 5.5 yoğurt, yüzde 4 ekmek şeklinde devam ediyor. Diyet ürünler pazarının da 90.7 milyon TL olduğunu ifade eden Menemenli, hane halkı bazında kullanım oranının da yüzde 46 olduğunu belirtti.


Türkiye’de ve dünyada diyabetik gıda pazarının fonksiyonel gıda pazarıyla birlikte değerlendirildiğini aktaran Menemenli, dünyada pazarın 200 milyar doları aştığını kaydetti. Bu büyümenin hızla devam edeceğinin tahmin edildiğini vurgulayan Menemenli, ABD, Avrupa ve Japonya’nın global
fonksiyonel gıda pazarından eşit pay aldıklarını kaydetti. Menemenli, şöyle devam etti: “Son 30 yıldır özellikle başta Amerika ve Avrupa’da olmak üzere şimdi de artık dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde bu tür ürünleri market ve eczanelerde görüyoruz.”

Türkiye’de üç yıldır yaygın
Türkiye’de pazarın önemli oyuncularından biri olan Ülker de yaptığı açıklamada, artık tüketicinin firmalardan sadece gıda ürünü değil, ‘mutlu, sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat’ da talep ettiğini belirtti. Türkiye’de kolesterol oranını düşürmeye yardımcı ürünlerin ilk kez Temmuz 2006’da Ülker tarafından Kalbim Benecol markasıyla piyasaya sunulduğunun vurgulandığı açıklamada, Kalbim Benecol’un Türkiye’de yeni bir segment oluşturduğu belitildi.
-Orta Asya’nın sağlık ve gençlik iksiri olarak bilinen Kefir’in de 2007’den bu yana Ülker ve İçim markasıyla piyasaya sunulduğu kaydedildi. Ülker’in açıklamasında, dünyada bitkisel stanoller içeren ve bu sayede kolesterol düşürmeye yardımcı ürünler kategorisinin yaklaşık yüzde 54’ünü margarin ürünlerinin yüzde 40’ını da yoğurt türü ürünlerin oluşturduğu belirtildi. 2009’da en çok tüketilen Kalbim Benecol ürünlerinin de yoğurt ve margarin olduğu belirtildi.

*‘İlacınız gıdanız, gıdanız ilacınız olsun’ felsefesi
Tüm dünyada fonksiyonel gıdaların geçmişi 30 yıl olarak bilinse de, milattan önce Hipokrat ‘İlacınız gıdanız, gıdanız ilacınız olsun’ sözüyle gıda-sağlık bağlantısına çok önceden dikkat çekmiş. Dünyada bu tip ürünlerin en büyük üreticileri Danone, Unilever, Nestle gibi markalarken, Türkiye’de ise Ülker ve Pınar öne çıkıyor.

 Bu gıdalar şunlar:
* -Kolesterolü azaltan yağ ve margarinler
*- Vitamin ve ek maddelerle takviye edilmiş süt
* -Faydalı bakteriler içeren mayalı içecekler
* -Vitamin ve ek maddelerle takviye edilmiş ekmek
*- Tam buğday, yüksek lifli ürünler, katkılı tahıllar
*- Vitamin ve ek maddelerle takviye edilmiş meyve suları
*- İyotla zenginleştirilmiş sofra tuzu.

Kaynak :NURİYE DOÐU


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Suna Dumankaya'dan Siyah Noktalar için Yulaf Maskesi


Sağlıklı Yaşamak


Ünlülerin Hamilelik Kıyafetleri Hamile Kıyafetleri


Kapalı Elbise Modelleri 2011


Perde Modelleri


Babet Patik Yapımı


Resimli Dantel Modeli Anlatımı Yapılışı


Pekmez üzüm keçi boynuzu andız tahinin sırları faydaları yararları


Çölyak Hastalığı


Göz Kapağı Ameliyatı


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı