Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Orta Yaş Krizi 

 

 

Orta yaş krizi dendiğinde aklımıza gelen bazı klişeler vardır: Spor otomobil almak, teknede yaşamayı arzulamak, işini, evini, sosyal yaşamını, kıyafet ve yaşam tarzını değiştirmek gibi. Kısacası pek çok kişinin yaşadığı bu değişim, pek de olumlu sayılmayan bir durum olarak görülür. Ama günümüzde bu anlayış değişme yolunda. Eskiden acayip davranışlar olarak görülen ve yakın çevresinin “Bizimkine de neler oluyor” diye kaygılandığı bu tabloya, şimdi “orta yaşa geçiş” deniliyor ve kötü bir şey olmadığı düşünülüyor.

1980’lerden başlayarak orta yaş krizi psikologların dikkatini çekmeye başladı. Orta yaşlarla daha ileri yaşlar arasında yaşanabilen bu dönem, genellikle bir insanın yaşamındaki kendince önemli olaylara yakın zamanlarda ortaya çıkıyor. Bazen küçük çocukları liseyi bitirdiğinde, yeni bir 10 yılın başlangıcını simgeleyen 50 yaş gibi doğum gününe yaklaşıldığında, hayatlarında bir değişiklik olduğunda; örneğin anne veya babanın ölümünden sonra veya bazen pek de belirgin bir sebep olmadan kişiler böyle bir dönemi yaşayabiliyor.


- Orta yaşa geçiş dönemi


Orta yaş krizi ya da daha doğru ifadeyle orta yaşa geçiş dönemi, yaşamın olağan bir parçası gibi kabul edilebiliyor. Her yetişkin insan yaşamı boyunca bir dizi evreden, değişiklikten geçiyor. Orta yaşa geldiklerinde insanlar önceliklerini ve hedeflerini genellikle yeniden gözden geçiriyor.
Çocuklarını yetiştirdiklerini düşünen kadınlar bir işleri olsa bile artık hayallerini gerçekleştirebileceklerini düşünerek yeniden istedikleri bir üniversite okumak istiyor ya da ailevi sorumlulukları nedeniyle erteledikleri bazı düşlerini gerçekleştirmeye çalışıyor.

Erkekler ise yemek yapmak, sanat ve bazı hobiler gibi yine gençliklerinde iş yaşamı nedeniyle eğilemedikleri uğraş ve hobilere vakit ayırmak isteyebiliyor.
Her ne kadar kadınlarda ve erkeklerde orta yaş krizine girme oranları eşit ise de, her iki cinsiyet bunu farklı biçimde yaşıyor.

Erkeklerin orta yaştaki spor otomobil tutkusu, çoğunlukla bir şeyleri ispatlama isteğinden kaynaklanıyor ve erkekler başarılarını daha çok işteki performanslarıyla ölçüyor. Umdukları başarıya ulaşamasalar bile başarılı görünmek istiyorlar.

Kadınlar ise orta yaşta performanslarına, ilişkilerine bakarak değer biçiyor. Yaşam boyu başarılı bir mesleki kariyere sahip kadınlar bile çoğunlukla kendi performanslarını iyi bir anne, eş ya da sevgili olmadaki başarılarına göre ya da hepsiyle birlikte değerlendiriyor.


-Orta yaş krizi probleme dönüşürse ne yapmak gerekir ?


Uzmanlar ‘kriz’ teriminin bu tabloya tam olarak uymadığını belirtiyor. Çünkü bu geçiş dönemine bir depresyon eşlik edebildiği gibi, kişinin daha mutlu olacağı yeni bir yaşama geçilebilir. Yani kimine göre ‘bunalım’ olan krizin, başkasına göre ‘ikinci bahar’ olabilmesi de mümkün. Orta yaşa geçişin kişiliği zenginleştirici bir gelişme fırsatı olarak yaşanması, eşlerden, çevreden ve kişiyi sevenlerden olumlu destek görülmesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olabiliyor. Uygun geçiş ve gerekli destek sağlanamadığında, bu dönem problemli yaşanabilir.

Bugün mutlu ve pozitif bir yaşamın uzun ve sağlıklı yıllar kazandıracağı gerçeği artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Her yaşın olduğu gibi orta yaşların da pek çok güzellikleri var, önemli olan bunları yakalayıp, tadını çıkarabilmek, mutlu olmak. Ola ki bu tat çıkarmak yerine tatsızlıklar hakim oluyorsa, şöyle bir düşünün ve yaşamınızı, beklentilerinizi tekrar gözden geçirin.

Orta yaşlardaki bu dönüşümün probleme dönüşmesi halinde bunu erken saptamak bu dönemin tatlı bir şekilde geçirilmesine yardımcı olacaktır. Eğer orta yaşa geçişte problemler ortaya çıkıyor ve bunlar sizin veya yakınlarınızın dikkatini çekiyor, sizi herhangi bir şekilde üzüyor veya rahatsız ediyorsa, ihmal etmeden doktorunuza danışmalı ve gerekiyorsa profesyonel yardım almalısınız.

Kaynak : Milliyet


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Kırışık Cilt İçin Melisa


Dikkat bebeğiniz sağır olabilir


En Güzel Çantalar 2012


Kekik Suyunun Faydaları(Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir)


Şehriye Çorbası Tarifi


Marjinal Gelinlikler


Amh Testi


Etli Patlıcan Tarifi


En Sağlıklı Diyet Spartalılarda


Saçlarınızın Parlak ve Biçimli Olması İçin Maske


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı