Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 En Sağlıklı Diyet Spartalılarda 

Spartalılar da en sağlıklı diyet

Spartalılar’a göre şişmanlık büyük bir ayıptı.

Vücudun ihtiyacından fazlasını tüketmek sözlü kanunlarla yasaklanmıştı. Çünkü ihtiyacı aşan tüketim, vücudu sağlıksızlaştırırdı. Bir Spartalı’nın girdiği herhangi bir mecliste dikkate alınmasının en önemli kriteri; sağlıklı olmasıydı. Hatırlarsanız, 300 Spartalı filminde, şekilsiz vücuduyla orduya alınmayıp dışlanan Spartalı, bunun hıncıyla ülkesini satıyordu. Sağlıklı beslenme konusunda takıntılı olan Spartalılar, modern tababetle uğraşanların da dikkatini çekti ve ortaya Sparta diyeti çıktı.

Sparta diyeti, “Bugün başlıyorum” demekle olacak iş değil. Önce, bugüne kadar nasıl beslendiğinizin bir muhasebesini yapmanız lazım. M.Ö dokuzuncu yüzyılda ülkelerini kuran Spartalılar’ın en önemli özellikleri, o dönem yaşamış diğer halklardan farklı olarak, güçlü ve güzel bedenlere sahip olmalarıydı.

Bugün insanlığın başına bela olan şişmanlığın ve buna bağlı sağlık sorunlarının bir süre az yiyerek önlenemeyeceğini anlayan Amerikalı alternatif tıpçı Amira Elgan ve farklı kültürler üzerine araştırmalar yapan Mike Elgan da çözümü, onların izinden gitmekte bulmuş. Sparta diyetini geliştiren ikili,

“Birçok ülke açlık sınırında yaşıyor ama şişmanlık ciddi bir sorun. Çünkü sanayi çıkışlı yiyecekler insan vücudunun kimyasını bozuyor.

Spartalılar’a göre tutumluluk, en büyük erdemdir. Sadece ekonomik açıdan değil, bedeninizle ilgili de tutumlu davranmalısınız” diyerek anlatıyorlar çıkış noktalarını.

Savaşçı Spartalılar’ın beslenme alışkanlıklarını ve düşünce sistemlerini insan bedenine dair bilgileriyle birleştirip son yılların en işe yarar diyetini bulan Amira Elgan ve Mike Elgan, böylece insan ömrünün kaliteli bir şekilde uzayacağını öne sürüyor. En başta askerlerin, denizcilerin ve sporcuların uygulaması tavsiye edilen Sparta diyeti, Yunanistan’da kadınların girmesinin yasak olduğu Athos dağındaki manastırda yaşayan rahipler tarafından da uygulanıyor. Michael Jackson’un kız kardeşi Janet Jackson, Sparta diyeti yapanlar arasında.

SPARTALILARDA SARHOŞLUK KÖLELER İÇİNDİR
Yoğunlaştırılmış mineral, asit ve hatta vitaminlerin vücudu yanlış yönlendirdiğini söyleyen Sparta diyetine göre her insan, boyu, yaşı ve kilosuna göre her ay belli miktarda meyve, sebze tüketmek zorunda. Zorunluluk kelimesinin altını çiziyorum; çünkü bu, diyetten çok bir beslenme biçimi olarak kabul ediliyor. Yani haftalık ya da birkaç aylık bir paket program değil. Ömür boyu geçerli olan, üstelik çocuk yaşlardan başlanarak uygulanması tavsiye edilen bir yaşam tarzı. Daha detaya inmek gerekirse; bir Spartalı’nın tahıl, yulaf, kepek yemesi şart. Vücudu enfeksiyonlardan ve bağışıklık sistemi sorunlarından koruyan sarımsak ve incir; kasların gelişmesine katkıda bulunan et, arpa ve et suyu başlıca yiyecekler. İçkinin de bu diyette yeri var, ancak Spartalılar diyor ki, “İçki içilebilir ama sarhoşluk köleler içindir.” Sparta diyetinde esas mevzu, kilolu olmak değil sağlıksız olmak. Yine Spartalılar’a göre, gerçekte karşınıza çıkabileceklerden çok daha zor sorunlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Çok yakında tüm dünyayı kapsama alanına alacak
Sparta diyetini uygulamak için kilolu olmanız gerekmiyor. ‘Sparta usulü’
demek, işin kolayına kaçamayacaksınız demek. Çünkü bir başka Sparta inanışına göre, “Kolay yol insanı zayıflaştırır, zor olan ise güçlü kılar.” Yani bu diyet sağlıklı ama zor. Bu nedenle de herkese herkese göre değil.

KENDİNİZE MAZERET ÜRETMEYİN
Eğer başlarsanız, bahaneler üretip bir ya da birkaç gün diyeti bozamazsınız. Çünkü Spartalılar’a göre, en iyi mazeret bile savaşı kaybetmene engel olmaz. Mazeretler sadece sana aittir, düşmana değil. Amira Elgan ve Mike Elgan da, Sparta diyetinin, endüstriyel ortamda üretilmiş, genetiği bozulmuş gıdalara ve sağlıksız yaşama karşı açılmış bir savaş olduğunu söylüyor.

YULAF TÜKETMEK ÇOK ÖNEMLİ

Spartalılar, güne yulaf çorbasıyla başlarlardı ki, tansiyonları düzenlensin, kanları temizlensin. Arpa ve et suyundan yapılmış
püre ve çorbalar, öğle öğünlerinin vazgeçilmeziydi. Her gün aynı miktarda yemek yenirdi. Gelişme çağındaki çocuklar da ihtiyaçları kadar yemek zorundaydı. Mısır, kahverengi pirinç, elma, kayısı, fıstık, çilek, böğürtlen, badem, kiraz, nar da Spartalılar’ın sık tükettiği besinlerdendi.
Tabii şeker, kolestrol gibi sağlık sorunları yaşayanların Sparta diyetini uygulamaları imkansız. Ama belki çocuklara, torunlara tamamen organik besinler tüketmenin yararlarını, kilo alacak kadar çok yemeye kimsenin ihtiyacı olmadığını anlatabiliriz

HT CUMARTESİ- Bedia CEYLAN GÜZELCE

Sağlıklı diyetler dileriz…


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Sade Gelinlik Modelleri 2011


Bihter Kıyafetleri 1


Talaş Böreği Tarifi,Yapılışı


Güzel kokmanın Sırrı Parfüm Kokularının Anlamı Parfüm Seçimi


Et Yemekleri Eti Doğru Tüketmek


Külbastılı Yaprak Sarma Tarifi


2011 Kısa Gelinlik Modelleri


Orta Yaş Krizi


Obezite Okulunda 45 Kilo Verdi


Annemden Tavuk Göğsü Tarifi


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2017 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı