Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Sperm Kalitesi İçin Folik Asit Sperm Kalitesi İçin Folik Asit Kullanmak Gerekiyor

 

Aile hekimi ve beslenme danışmanı Dr. Murat Berksoy, folit asit eksikliğinin bebek taşıyan anne için değil, baba adayı için de büyük önem taşıdığını belirterek, "Araştırmalar, folik asidin erkeklerde sperm kalitesini sağlamak için gerekli olduğunu gösteriyor" dedi.


FOLİK ASİT CİDDİYE ALINMALI


-  Folik asidin muz, fasulye, brokoli, turunçgiller ve suları, yumurta, folik asit katkılı ekmekler, tahıllar, yapraklı yeşil sebzeler, mercimek, karaciğer, bezelye, ıspanak, çilek, ton balığı, buğday tohumu, yoğurt, avokado gibi besinlerde bulunduğunu belirten Berksoy, "Folik asit eksikliğinin, bebeklerdeki doğumsal defektlerle ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kanser hastalıkları ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Folik asit seviyesindeki yetersizliğin düşük sperm yoğunluğu ile ilişkili olduğu da ortaya
konuldu. Ayrıca gelecekte çocuk sağlığı alanında önemli bir rolü olabileceği öngörülen folik asidin spermin DNA bütünlüğünü korumak için gerekli olduğu bildiriliyor. Folik asit eksikliğinin, anemi ve büyüme geriliği gibi hastalıklarla bağlantılı olduğu saptandı. Yani DNA üretimi için gerekli olan folik asit, düzgün sperm gelişimi için hayati önem taşıyor" diye konuştu.

HAMİLE KALMADAN EN AZ BİR YIL ÖNCE FOLİK ASİT ALINMALI
* Anne adaylarına hamile kalmadan en az bir yıl önce folik asit almalarını önerdiklerini söyleyen Berksoy, "Bir yıl önce başlayan anne adayları için erken doğum riski yüzde 70 azalıyor. Bebekte zeka geriliği, körlük ve kronik akciğer hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açan, hamileliğin 20 ve 28. haftaları arasında olabilecek erken doğum riskleri yüzde 70 oranında, 28 ve 32. haftalar arasındaki erken doğumlar ise yarı yarıya azalıyor. Folik asit genellikle yeşil yapraklı sebzelerde, portakal suyu, baklagiller ve güçlendirilmiş tahıl ürünlerinde bolca bulunuyor. Fazla miktarda alkol alan, bazı mide ve bağırsak rahatsızlıkları bulunan ve kanser tedavisi için antifolat ilaçlar kullanan erkekler, besinlerdeki folik asitten yeterince faydalanamaz. Bildiğiniz gibi folik asit; sağlıklı bir hamileliğe ve sağlıklı bir bebeğe katkıda bulunabilecek bir B vitaminidir. Bir anne adayı, hamilelik başlamadan en az 3 veya 4 ay öncesinden başlayarak her gün 0.4 mg (400 mikrogram) folik asit alırsa, gelişen bebeğini nöral tüp kusurları adı verilen omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı koruyabildiğini biliyoruz. Bugün artık şunu da biliyoruz ki, baba adayları da eşleriyle birlikte folik asit kullanımına başlamalı ve günde 400 mikrogram folik asit almalılar. Yaygın olarak tükettiğimiz pek çok gıda, folik asit içeriyor" şeklinde konuştu.

FOLİK ASİT EKSİKLİÐİ DEPRESYONA NEDEN  OLUYOR

folik asitten yetersiz beslenen insanların kan homosistein düzeyinin yüksek olduğunu ve eksikliğin depresyona sebep olduğunu kaydeden Dr. Berksoy, "Bunun da koroner kalp hastalığı için risk oluşturduğu bildiriliyor. Folik asit yardımcı enzimi, kan hücrelerinin yapımı ve hücre çoğalması için gereklidir. Bağışıklık sisteminde lenfositlerin işlevleri ve antikor oluşumu için de folik asit eksikliğinin bulunmaması önemlidir. Folik asit düzeyi düşük kişilerde, depresyona benzer belirtiler görülebilmektedir" dedi.

Bersoy, folik asit eksikliğinde ortaya çıkabilecek sıkıntıları, "Sinirlilik, huzursuzluk, unutkanlık, karışıklık veya zihinsel yorgunluk, depresyon, uykusuzluk, kas yorgunluğu, diş eti iltihabı veya periodental hastalıklar" olarak sıraladı.

İHA

 

Kendinize ve folik asitinize dikkat edin.


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Makyajda 60′lı Yıllara Dönüş


Saç Bakım Kremi


Makyaj Temizleme Hakkında


Büyüyen Bebekler İçin Bez Seçimi


Sütlü Patates Püresi Tarifim


Mayalı Poğaça Tarifi


Emzirmenin Faydaları Anne Vücudu


Osmanlı Sultanları Güzellik Sırları


Kusursuz Gelin Makyajının Sırları


Tesettür Gelinlik Modelleri 2


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2017 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı