Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Patates ve Sebzelerin Saklanması KullanımıSEVGİLİ SİTE ZİYARTEÇİLERİM BU ÖNEMLİ VE PRATİK BİLGİLERİ SİZİNLE PAYLAŞMA GEREÐİ DUYDUM

Sebze ve Patates Garnitürlerimiz için :

Patates satın alırken düzgün biçimli olmasına ve gevşek olmamasına dikkat etmek gerekir. Üzerinde filizlenme başlangıcı olanlar kesinlikle satın alınmamalıdır.bunlar sağlığa zaralıdır. Ayrıca yeşil lekeler patatesin bozulmaya başladığını gösterir. Bu, uzun süre ışığa maruz kalmış maddelerde solanin denen zehirli bir maddenin oluşumuna işaret eder. Çok miktarda solaninli patates yenmesi ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Patates satın alırken, ne yapmak için aldığınızı kendinize sorun. Nem oranı düşük, buna karşılık nişastası yüksek olanlar kızartmak ve fırında pişirmek için idealdir. Buna karşılık nem oranı yüksek, nişastası düşük olanlar ise haşlamak için daha uygundur. Taze patatesler ise patates salatalarının en iyi malzemesi sayılır. Fırında pişirme için de uygundurlar. Çünkü taze patates her iki pişirme sonrasında da biçimini kesildikten sonra bile bozulmadan korur.

Patateslerin saklanması özel koşullar gerektirir. Patateslerin çuvallar içinde beton zemine konmaması gerekir. İdeal olan, çuvalları, havanın geçebilmesi için aralıklı bırakılmış, yükseltilmiş tahta bir zeminin üzerine koymaktır. Patateslerin saklandığı yer serin, ışık almayan ve iyi havalanan bir mekan olmalıdır. Patatesler burada en az 2 hafta güven içinde saklanabilir. Eğer ısı 10 C°'ye kadar düşürülebilirse, bu saklanma süresi rahatlıkla 3 aya kadar çıkar. Taze patatesler ise satın alındıktan en geç 3-4 gün sonra mutlaka kullanılmalıdır.
Ortam ısısının artması, saklanan patateslerin filizlenmesine yol açar. Buna karşılık yanılıp da patatesleri 5 C°'lik buzdolabı ısısında saklayacak olursanız, bu kez patateslerde aşırı bir tatlılık oluştuğunu görürsünüz. Ayrıca bu patatesler pişirildiğinde hemen kararmaya eğilimli olur.

Patates ile soğanı bir arada tutmak çok yaygın bir depolama alışkanlığıdır. Ancak bunun bir de istenmeyen ve pek bilinmeyen bir mahzuru mevcuttur. Patates ve soğanlar, çıkardıkları doğal gazlar nedeniyle birbirlerini etkiler. Depolama sürecinde özellikle soğandan çıkan doğal gazlar, patateslerin zamanından daha önce çürümesine yol açar.

Basit ama etkili bir kural: Patatesleri ister haşlayın, ister fırında pişirin, isterseniz bir başka pişirme tekniği kullanarak hazırlayın; eğer bütün olarak kullanıyorsanız, tümünün mümkün olduğunca eşit boylarda olmasına dikkat edin. Böylece hepsi aşağı yukarı aynı zamanda pişer ve bu da size büyük kolaylık sağlar!
Patateslerin kabukları da oldukça lezzetlidir. Eğer kabuklar inceyse soymadan bir fırçayla temizleyerek kullanabilirsiniz. Tabii bunun amacınıza uygun olması şartıyla! Taze patateslerde ise neredeyse daima bu kural geçerlidir. Kabukları mutlaka soymanız gerekiyorsa, bunları da ayrıca pişirip kullanabileceğinizi unutmayın. Kızarmış patates kabukları bazen harika bir garnitür olur.

Patateslerin soyulduktan sonra kararmaması için suya atılmaları gerektiğini hemen her şef bilir. Ancak haşlarken de tencerenin içine biraz limon suyu eklemek pek az kimsenin aklına gelir. Limon suyu ilavesiyle haşlanmış patatesler, daha güzel ve göz alıcı bir renk alırlar. Ayrıca soyulduktan sonra bir süre bekletilmesi gereken patatesleri, ılık suya koyun ve üzerine limon suyu ekleyip karıştırın. Birkaç dakika sonra süzüp bir kaba aktarın. Buzdolabında bir süre kararmadan beklemeye hazırdırlar.

Çoğu şef sütlü patates tarifini bilir. Ancak sütle patatesin birlikteliğinin çok bilinmeyen bir yararı daha var. Eğer soyduğunuz ve doğradığınız patatesler kararmaya başlamışsa, bunları bir tencerede sütü kaynatmadan kısa bir süre ağır ateşte çok hafif haşlayın. Süzdürdüğünüzde patateslerin kararmasının geçtiğini göreceksiniz. Sütü ise özellikle sos yapımında rahatça kullanabilirsiniz. Bu sütün eskisinden daha lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

Dondurulmuş patatesleri kızartacağınız zaman, asla oda sıcaklığında gevşemeye bırakmayın. Dondurulmuş patates, derin dondurucudan çıkarıldığı haliyle fritöze atılmalıdır.

Kuşkonmazın Temizlenip Hazırlanması

Taze kuşkonmazların uç kısımlarındaki pütürleri bir bıçağın tersi ile kuşkonmazı zedelemeden alın. Bir soyacak ile beyaz sap kısımlarını soyarak temizleyin. İyice yıkayıp, 6-8 tanesinin baş kısımlarını bir araya ve hizaya getirerek demetleyin. Demetlediğiniz kuşkonmazları yeşil kısımlarından gevşekçe ve beyaz kısımlarından sıkıca olmak üzere iki yerinden bağlayın. Beyaz sap kısımlarını eşit boyda olmaları için biraz kesin. Haşlayarak servis yapın.

Karnabahar ve Brokoli

Oldukça iyi tanıdığımız bir sebze olan karnabahar kitaplarda lahanagillerin aristokratı olarak yer alır. Türk mutfağında birçok yemeği yapılan bu sebze, alafranga mutfakta genellikle çiğ veya haşlanmış haliyle kullanılır. Mutfağımıza son birkaç yıldır giren brokoli de aslında karnabaharın bir türüdür. Mor ve yeşil çiçekli olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunan brokolinin sadece yeşil olanı ülkemizde mevcuttur. Genellikle haşlanarak veya buharda pişirilerek kullanılır. Karnabahar gibi çiğ yenmez. Alafranga kullanımı genellikle haşlama olan bu iki sebzenin pişirilmesinde ya buhar ya da klasik haşlama yöntemi uygulanır. Yani, sebzeler çiçeklerine ayrılıp sapları bir bıçakla düzeltilir. Yıkanıp, bir süzgece çıkarılır ve kaynar tuzlu suda hafif diri kalacak biçimde haşlanır veya buharlı pişiriciye yerleştirilerek pişirilir. Her iki sebze de granite edilebilir ya da Hollandez sos gibi bir sos eşliğinde sunulabilir. Porsiyonlama yapılırken her 10 kişi için 1.5 kg çiğ karnabahar veya brokoli hesaplanır.

Taze Patatesin Haşlanması

Daha narin bir yapıya sahip olan taze patateslerin pişirilmesi ve servisi diğer patateslere göre farklılık gösterir. Normal patateslerin soğuk suya konularak ocağa oturtulmasına rağmen daha narin yapılı taze patates kaynar suya atılarak haşlanır. Normal patateslerdeki gelişmiş nişasta hücreleri uzun pişme süresince patatesin dağılmasını engeller. Fakat taze patateslerde bu hücreler daha gelişimini tamamlamamıştır. Bu nedenle pişme süresini kısaltarak patatesin dağılmasını önlemek için taze patatesin haşlanması sıcak suda yapılır. Hem pişirilişi hem de servisi diğer patatese göre farklı olan bu patates iki değişik yöntemde hazırlanabilir. Bunlardan birincisinde patatesler yıkanıp, kabuklu olarak kaynar tuzlu suda haşlanır veya buharda pişirilir. Ilınmaya bırakılır ve daha sonra kabukları soyularak, soğuk su dolu bir tencerede muhafaza edilir. Kullanılacağı zaman tencereye tuz ve bir bağ nane atılarak ağır ağır ısıtılır. Isınmış olan patatesler sudan süzdürülerek alınıp, üzerlerine fırça ile eritilmiş Sana sürülür ve ince kıyılmış taze nane serpilerek servis edilir. Diğer yöntemde ise patatesler soyulup, yıkanır. Bir tencerede tuzlu su kaynatılarak soyulmuş patatesler bir bağ nane ile birlikte suya atılır. Ateş kısılarak yaklaşık 20 dakika patatesler haşlanır. Süzdürülerek sudan alınıp diğer yöntemdeki gibi servis edilir.

Alaturka Sebze, Patates Yemekleri

Brüksel lahanası alırken küçük olanlarını tercih edin, ancak yine de en önemlisi hepsinin aynı boyda olmasıdır. Böylece pişirmede bir bütünlük sağlanır. Kimi az, kimi çok pişmiş olmaz. Ayrıca brüksel lahanalarını pişirmeden önce ayıklarken, sap kısımlarını bıçakla "x" şeklinde kesin. Böylece pişme sırasında ısı daha iyi içeri işler. Pişme suyuna da limon, sirke gibi bir madde eklemeyin. Güzelim yeşil renk mahvolur. Brüksel lahanaları genellikle haşlanmış olarak garnitür niyetine kullanılır. Ancak değişiklik arayan şefler için bademle birlikte tereyağında sote edilmiş olanını öneririz.
Brüksel lahanasında gizli bulunan kuruyemiş tadı ile kavrulmuş badem tadı çok iyi bir uyum sağlar. Ayrıca haşlandıktan sonra doğranmış brüksel lahanasının, taze soğan ve sarımsakla sote edilip zencefille tatlandırılmış olanı da egzotik bir tat içeren çok özel bir garnitür kabul edilir. Taze mantarları, cinsi ne olursa olsun, serin bir yerde, hava alabilecekleri biçimde saklayın. Üst üste yığmayın. Üzerlerini alüminyum folyo gibi hava geçirmeyen malzemeyle örtmeyin. Bırakın nefes alsınlar! Plastik bir torbaya doldurup ağızlarını kapatırsanız, kısa zamanda havasızlıktan ölürler. Hava alabildikleri takdirde ise tazeliklerini daha uzun süre sürdürebilirler. Yine de en iyi koşullarda bir taze mantarın ömrünün üç günü geçmediğini hatırlatalım. Kurutulmuş mantarlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Onları da serin bir yerde üç ay kadar saklayabiliriz. Sonra özelliklerini yitirmeye başlarlar.

Mantarlar asla suda bırakılmaz. Ne satın alındıklarında, ne de yemeğe konulmadan önce! Mantar suda bırakılırsa, lezzeti yıkama suyuna çıkar ve suyla birlikte atılıp gider. Ayrıca hemen suyu çekeceğinden süngerimsi bir doku oluşur. Doğrusu, mantarı nemli bir bezle silerek temizlemektir. Eğer suyla temizlenmek isteniyorsa, bu işlem akar su altında yapılır ve mantar hemen temiz bir bezle kurulanır. Mantarın temizlenmesi ve şekillendirilmesi evrelerinde ortaya çıkan mantar kalıntıları ise soslarda ve çorbalarda lezzet verici olarak kullanılabilir. Güneşte kurutulmuş domateslerin lezzetine aşırı dikkat ediyorsanız, bunların gerçekten güneşte kurutulup kurutulmadığını üreticisinden sorun. Gerekiyorsa durumu bizzat soruşturun. Çünkü makinede kurutulmuş domatesler asla gerçek anlamda güneşte kurutulmuşlarla aynı lezzeti taşımaz. Ama makine kurutmasının da besin değerleri kaybını azaltması açısından bir yararı olduğunu unutmayın.

Güneşte kurutulmuş domatesleri kullanmadan önce mutlaka bir miktar ıslatarak tekrar canlandırmak gerekir. Bunun için selofana sarılı veya plastik paketlerdekileri kaynar sıcaklıktaki suyun içine atıp yaklaşık otuz dakika şişmeye bırakmak gerekir. Oda sıcaklığında yapılan bu işlemin sonucunda, süzüldükten sonra, güneşte kurutulmuş domatesler kullanıma hazır hale gelir. Ancak bu arada kullanılan su da atılmaz. Nefis bir tadı olan bu suyu çorbalarda veya soslarda kullanabilirsiniz. Güneşte kurutulmuş domatesler için diğer ve hiç şüphesiz daha lezzetli bir sonuç veren yöntem ise bunların zeytinyağında şişmeye bırakılmasıdır. Ancak bu takdirde süre yirmi dört saate çıkar. Zaten zeytinyağında bekletilen kurutulmuş domatesler için bu işlemlere gerek yoktur. Ancak bunların kavanozundaki zeytinyağının kalitesini her zaman kontrol etmekte yarar olduğunu da bu vesileyle hatırlatalım.

Renkli dolmalık biberleri kullanırken bunların etli kısımlarının alışageldiklerimizden çok daha kalın olduğunu unutmayın. Bunun mantıksal sonucu, bu biberlerin çok daha uzun bir pişme süresine ihtiyaç gösterdikleridir. Normal yeşil renkli yerli biberler için verilen pişme süresini daima artırın. Kontrol etmeden asla servis yapmayın. İçi pişmiş, dışı sert bir yemekle her an karşı karşıya kalmak mümkündür.

Çin marulunu kullanırken biraz diriliğini kaybettiğini görürseniz endişe etmeyin. Bu tür her sebze için geçerli bir yöntemi hatırlayın. Doğranmış lahanayı buzla soğutulmuş suya koyup diriltin. Süzdürerek alın ve kuruladıktan sonra hemen kullanıma hazır olduğunu göreceksiniz, hiçbir sebzeyi buzlu suya yatırmayın. Suyu buzla soğutun. Ancak, sebzeyi suya koymadan önce buzları bir kevgirle alıp atın. Buz suyu soğutmak için lazım. Ancak sebzeyle temas ederse, onu yakar! Buzun nasıl yaktığını merak edenler ellerine birkaç buz küpü alıp bir süre tutarlarsa, ne demek istendiğini kolayca anlayabilirler. Aman, deneyi sonuna kadar götürmeyin

 

Sevgili site ziyaretçilerim sizinde bildiğiniz önemli partik bilgiler varsa yorumlarınızı bekliyorum

sevgiler...


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar
emre
faydalı bilgiler için çok teşekkürler


kaan
bence en mantıklısı vakumlama yaapma evet nemli yerlerde saklamak cok zor...


SÜSLÜ
EN GEÇEN SENE BİR ÇUVAL PATATESİ ÇÖPE DÖKMEK ZORUNDA KALDIM BEN CE HER ŞEY NEMLE ALAKALI NEMLİ OLAN DENİZLİK YERLERDE DAYANMIYOR , KURU ŞEHİRLERDE DE HİÇ BİR ŞEY OLMUOYOR Kİİ


CANOŞ
BEN DE BİR PRATİK BİLGİ VEREYİM : YUMURTTA KABUĞU ÇİÇEKLERİN DAHA DA GÜZEL ÇEKLER AÇMASINI SAĞLAR BESLER AYRICA YUMURTA KABUĞU , TEMİZLENİR VE BELENDRDAN GEÇİRİLİRSE BLENDİR BIÇAKLARININ BİLENMESİNİ VE DAHA KESKİN OLMASINI SAĞLAR 
En Güzel Ayakkabı Modelleri


Vücudunda ben olanlar dikkat


Sarışınlar Nasıl Makyaj Yapmalı


Selülit Çayı


Cilt Güzelliği İçin Deniz Mineralleri


Brokoli Güzellik Yiyeceği


İbrahim Saraçoğlu şeker hastalığını önlemek için tarçın


İrmikli Çikolatalı Kurabiye Tarifi


Hangi Ayakkabı Kaç Kalori Yaktırır


Kuşburnunun Faydaları Yarararı


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı