Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Ahmet Maranki den Önemli Beslenme Önerilerialıntı

Hastalıksız bir hayatın reçetesi var mı ? ” diye sordum. Prof. Dr. Ahmet Maranki, hiç düşünmeden, “Hastalıkların çoğu tokluktan, deva ise açlıktan gelir” dedi ve şunları ekledi: “Günde iki öğün yemek yeter!”

Mine Şenocaklı

Hocam, dün bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal beslenmenin önemini anlattınız. Peki başka nelere dikkat edeceğiz?

Hangi yemek, gün içinde ne zaman yenir, bileceğiz. Yemek yemenin zamanı var. Ayrıca “7-8 defa yemek yiyin” diyenlere ben katılmıyorum. Sağlıklı yaşamak için yenmesi gereken öğün sayısı 2’dir.

Kaç yaşından itibaren?

Yetişkin insanlar için hep aynıdır bu. Tabii iki öğün arasında meyve, günde bir avuç kuruyemiş ve çaylar hariç... Ayrıca her gün bir çeşit yemek, bir hafta bir daha onu yememek bedeni korumanın en iyi yoludur. Haftada bir gün yemek yememek, sadece sıkılmış taze meyve suyu içmek de çok faydalıdır. Hastalıkların kökü tokluk, devanın aslı açlık olduğu tecrübeyle sabittir. Açlıktan ölenlerle tokluk hastalığından ölenlerin oranı kıyas kabul etmez tabiki. Yemekte edep, acıktıktan sonra yemek ve doymadan önce yemekten el çekmektir. Yemeğin ölçüsü ise midenin üçte birini yemek, üçte birini su, üçte birini ise havaya ayırmaktır. Ayrıca sabahleyin katı şeyler asla yenmemeli, sulu şeyler girmeli metabolizmaya. Ama tabii sizin sabahınız kaç?

Kabız olan insan sağlıklı değildir

9-10...

Hayır. Bizim sabah dediğimiz güneş doğduğunda... Siz, o saatlerde, öğleye doğru katı yiyebilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda katı yemek yememeniz lazım.

Neden?

Elmas Maranki: Mide ve bağırsakları sıvı ile yıkayıp temizlemek, bir sonraki öğüne hazırlamak için...

Sıvıdan kastınız nedir?

Meyve suları, tabii bir su... Limonlu bir su, elma sirkeli bir su, ballı bir su... Bunlar yağların yakılmasında, toksinlerin atılmasında faydalıdır. Sabah kalkar kalkmaz içerseniz metabolizmanızda çok büyük rahatlıklar olur.

Peki bu sıvıları kahvaltı niyetine mi alıyoruz?

Hayır, ilk kalktığınızda... Maalesef bugün insanların kalkma ve uyuma saatlerinden dolayı da bağışıklık sistemleri düşüyor. Bunun altını çiziyorum...

Elmas Maranki: Organlarımızın da çalışma saatleri var. Midemizin aktif çalışma saati 7 ila 9 arasıdır. Dikkat edin, bu saatlerde midenizden sesler, bağırsaklarınızdan hareketler gelmeye başlar. O saatte kahvaltı ettiğiniz zaman hakikaten mide-bağırsak fabrikası çok iyi çalışır ve defekasyonu da çok rahat yaparsınız. Bugün hastalıkların büyük çoğunluğunda altta mide ve bağırsak problemi var. Kabızlık problemi var. Kabız olan insan, sağlıklı insan değildir. Kabız olan insanda önce safra kesesi, karaciğer rahatsızlıkları, kan yağlarında yükselmeler, yüksek tansiyon olur ve arkadan da daha farklı rahatsızlıklar gelir. Migren gibi, reflü gibi..

Ölüm bağırsaklardan başlar denir...

Doğru. Hastalıkların başlangıcı bağırsaklardandır. Bağırsaklar çalışmadığı zaman toksinlerin yüzde 98’ini atamazsınız. Terle, idrarla, birtakım yollarla da atıyorsunuz ama asıl bağırsaklarla atmanız lazım. Bağırsaklarımızda ortalama olarak 5 kilo dışarıya atılmamış dışkı bulunur. Bu da kan dolaşımımızın ve tüm vücut sistemimizin zehirlenmesine neden olup, bizi hasta eder. Bu durum hiç temizlenmeyen bir soba borusunun kurumuna benzer, protein ve karbonhidrat içeren besinlerden geriye kalan atık maddeler zamanla katı hale gelerek vücutta tıkanmalara neden olur. Kabızlığın da sebebi, yediğimiz gıdalar ve yeme saatleridir.

O tıkanıklığı açmak için öncelikle yeme içme saatlerimize dikkat edeceğiz, başka?

Sebze ve meyve ağırlıklı ve bunların da doğal olanıyla beslenirsek bir sorun olmaz.

Gece 23.00-01.00 arası hiç yemek yemeyin

Mide ve bağırsakların en iyi çalışma saati sabah 7 ila 9 arasıdır dediniz. Peki ya diğer saatler hangileri?

Ahmet Maranki: Bir de akşam ezanı okunduğu zaman yemeğinizi yiyeceksiniz. Allah orucu emrederken, iftarı akşam ezanında vermiştir, yatsıda değil. Biz buna uyacağız, diyetisyenin dediğine değil. Biz, bizim programımızı yapana uyuyoruz. Bizim programımızı Allah yapmıştır. Allah da iftarla akşam ezanında yemek yememizi, sonra yemememizi söyler. Zaten 23.00-01.00 arası safra kesesi saatidir. Bu saatte yemek yiyenin safrasının temizlenmesi mümkün değil. 01.00-03.00 arası da karaciğerin temizlenme saati. Bu saatlerde de kesinlikle uyumanız lazım. Siz o saatte yemek yiyip, televizyon seyrediyorsanız sağlıklı olamazsınız.

“Çok yiyen çabuk ölür” diyorsunuz... “Günde iki öğün ve tek çeşit yiyin” diyorsunuz...

Evet, günde bir çeşit gıda. Sadece karbonhidrat mesela.

Ne yiyeceğiz o gün? Sadece makarna mı?

Yüzde 90 makarna ya da pilav, yüzde 10 sebze yenebilir. Ya da yanında yoğurt mesela. Ama yüzde 50-50 yiyemezsiniz. Karbonhidratla proteini karıştıramazsınız.

Neden?

Eti yediniz diyelim, et çok sert ve asitik bir besindir. Onu parçalamak için midenin salgıladığı asidin derecesi 10’dur. 10 asit gönderiyor mide, eti parçalamaya başladı. Siz arkadan makarna ya da patates yediniz, hep yeriz ya, etli patates, etli makarna, makarna ile patatesin asit dereceleri ise 2’dir. Bu durumda çok fazla asit hücum eder mideye ve vücutta asit ortam meydana gelir. Bu ortam da hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Et yemeyelim mi?

Az yiyin. Haftada bir gün keçi ya da kuzu eti yenebilir. Etle sebze ya da salata yiyebilirsiniz. Yenmeyecekleri tam yüzde 50 yapamazsınız. Yavuz Sultan Selim’in kabrine gidin, “Yavuz ömrü hayatında her gün bir çeşit yemek yemiştir” der.

Bilmiyordum bunu...

Neden böyle yapıyor? Cihan padişahı, her şeyi yiyebilir ama sağlık için böyle yapıyor. Ve sağlıklı beslendiğinden güzel enerji yaydığı için de belki Allah’ın halifesi oluyor.

Kabak çekirdeği mucizesi

’Şifalı Bitkiler’ kitabınızda kabak çekirdeğinin mucizevi bir kuruyemiş olduğunu söylüyorsunuz...

Evet şifalı. Kabak çekirdeği çoğumuzun bilmediği bir sağlık kaynağı... Bir kere ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüsü. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenyaların dökülmesine neden oluyor. Bunun için çocukların 40 gram, büyüklerin 100 gram tuzsuz kabak çekirdeği yemesi yeterli.

Aç karnına mı? Kaç gün?

Sabahları ya da akşam yatmadan aç karnına yenecek. Parazitler temizleninceye kadar...

Peki başka neye iyi geliyor?

Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH’ı azalttığı, hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda. Yine BPH ile bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu fayda kabak çekirdeğinin içindeki phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor. Ayrıca kabak çekirdeği, kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor.

Gençleştirip güzelleştiriyor!

İçerdiği E vitamini ile hücre zarının okside olarak bozulmasını önlüyor. Bunun önemi şu; sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor. Lifli gıda olduğu için kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diyet yapmış oluyorsunuz. Ama en önemlisi antioksidan özelliği; kabızlık önlenince, kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor.

Bitmedi , dahası var, bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor. Kabak çekirdeğinin içindeki Omega 3 ve Omega 6 içeriği beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca fosfor içeriyor. Fosfor ise kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor. Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor.

Vatan

alıntı

 


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar
DUDU
ÇOK YİYİEN ÇABUK ÖLÜR KATILIYORUM ÇOK YEMEK ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY ANCA MİDEYE YÜK


ZEYNA
MARANKİ HOCAMIZI ÇOK SEVİYORUM ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM KİTABINI DA ALICAM 
Kabarık Gelinlik Modelleri 2010


Ender Saraç sağlıklı bronzlaşmak için güneş kremi


Normal Doğum Yararları Faydaları


Bilinçli spor ve sağlıklı yaşam


Adele Krampları


Koton Kış Koleksiyonu


Tarçının Faydaları


Cezerye Tarifi


Mezuniyet Kıyafetleri 2011


Adet Döneminde Çikolata Yemek


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı