Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Anne sütü, aşı, vitamin güvenlik ağına sahip çocuk sağlıklı...
TÜRK ÇOCUKLARININ İLK 5 YAŞ GÜNCEL BÜYÜME STANDARTLARI VE GELİŞMELERİN

DEÐERLENDİRİLMESİ


İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı ve Çocuk Sağlığı Derneği işbirliğiyle Türk çocuklarının ilk 5 yaştaki güncel büyüme standartlarının belirlendiği bir araştırma gerçekleştirdi.


Son 30 yılda ortaya çıkan gelişmeleri kapsayan araştırmanın sonucuna göre; anne sütü, aşı ve vitamin desteği güvenlik ağına sahip çocuklar, büyüme gelişme kapasitelerinin tamamını en iyi biçimde kullanıyor.


İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği, Çocuk Sağlığı Derneği işbirliği ile Türk çocuklarının ilk 5 yaştaki büyüme standartlarında son 30 yılda ortaya çıkan gelişmeler ve bunların uluslararası veriler ile karşılaştırılmasını ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi.


İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülbin Gökçay, Çocuk Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Olcay Neyzi ve Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Andrzej Furman tarafından, Çocuk Sağlığı Derneği’nin desteği ile yürütülen araştırmanın sonuçları açıklandı.


“Türk Çocuklarının Güncel Büyüme Değerleri ve Beslenmede Yeni Bilgiler” konulu toplantıda konuşan Prof. Dr. Gülbin Gökçay, halen 30 yıl önce yapılan yerel değerlere göre değerlendirilen Türk çocuklarının bu araştırmadan sonra güncel verilerle, daha sağlıklı bir büyüme standartlarına kavuşacağını söyledi.


Türk çocuklarının yeni standardını oluşturan çocukların büyük bir kısmının orta gelir düzeyinde, doğumdan itibaren altı ay yalnız anne sütü ile beslenmiş, iki yaşında kadar emzirilmeleri desteklenmiş, gerekli vitamin destekleri yapılmış, aşıları yaşına uygun eksiksiz yapılmış çocuklar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gülbin Gökçay, “Araştırmamız böyle bir güvenlik ağı içinde yetiştirilen çocukların, yüzyılın eğilimini yaşadıklarını, diğer bir deyişle büyüme gelişme kapasitelerinin tamamını en iyi biçimde kullanabildiklerini göstermektedir” dedi.


Prof. Dr. Gülbin Gökçay, elde edilen sonuçların, Türk çocuklarının 1978 yılına ait değerleri yanında İsveç ve ABD’de yaşayan çocukların güncel değerleri ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan büyüme eğrileri ile de karşılaştırıldığını belirtti.


ARAŞTIRMA KAPSAMI:

Kesitsel tipteki araştırmada düzenli olarak Sağlam Çocuk Kliniği’ne kontrole getirilmiş toplam 4493 çocuğa ait 19523 ölçüm değerlendirildi.


Orta-üst sosyo-ekonomik sınıftaki ailelerin çocukları: Sekiz yılın üzerinde eğitim almış anne oranı % 62.8 Annelerin % 36’sı çalışıyor Çocukların % 62’si tek ve ilk çocuk Standartların oluşturulmasında LMS olarak tanımlanan özel bir yöntem kullanıldı.


Çocukların 2391’i erkek ve 2102’si kız idi. Çocukların % 62 sinin 4 aylığa kadar, % 26.6 sının 6 aylığa kadar tek başına anne sütü ile beslenmiş oldukları saptandı. Çocuk başına ortalama ölçüm sayısı 8.3 ± 3.6 idi. Bir aylık erkek bebekler aynı yaştaki kız bebeklerden 0.9 cm uzun, 290g daha ağır, baş çevreleri ise 0.8 cm daha büyük idi.

Beş yaşındaki erkek çocuklar kızlardan 1.3 cm daha uzun, 120 g daha ağır idi. Doğumdan itibaren vitamin desteği yapılmış ve eksik aşısı olmayan çocuklar: Bir yaşında tam aşılı çocuk oranı: % 100 D vitamini eksikliği saptanan çocuk oranı: % 1 Kansızlık görülen çocuk oranı: % 18.3


ARAŞTIRMA SONUÇLARI:


Sonuçlar, Türk çocuklarının 1978 yılına ait değerleri, İsveç ve ABD’de yaşayan çocukların güncel değerleri ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan büyüme eğrileri ile karşılaştırıldı.


Türk çocuklarının ilk 5 yıldaki güncel büyüme standardı: 30 yıl önceye göre boy uzadı Yaklaşık 30 yıl öncesine göre beş yaşındaki Türk çocuklarının boyu erkeklerde 0.9 cm, kızlarda 1.1 cm daha uzun bulundu. Vücut ağırlığı açısından kızlar 30 yıl öncesine göre 220 gr daha ağır, erkekler 160 gr daha hafif bulundu.


İlk 6 ayda ABD ve İsveç’ten daha kilolu İlk altı ayda yeni standartlara göre çocukların vücut ağırlığı eski Türk çocukları standardına, ABD ve İsveç standardına kıyasla daha fazla. Bu fark ortalama 200-400 gram idi. Yeni standartlara göre 1-2 yaş arası vücut ağırlığı, eski Türk çocukları standardına, ABD ve İsveç çocuklarınınkine göre biraz düşmekte, ancak iki yaşından sonra İsveç çocukları dışında yüksek seyretmektedir.


Bu bulgu, çalışma grubumuzda tek başına anne sütü ile beslenme oranının daha yüksek olmasıyla açıklanabilir. ABD’li çocuklardan daha uzun Üçüncü aydan itibaren çocukların boyu eski Türk çocukları standardına, ABD ve İsveç çocuklarınınkine göre daha uzun idi.

Üç yaşına doğru İsveç çocukları öne geçmektedir. İlk beş yaşta eski Türk standartlarına ve ABD standartlarına göre çocuklar 0.5-1.8 cm daha uzun bulundu.

Baş çevresi ABD ve İsveç’liden belirgin büyük Yeni ve eski Türk çocukları standartları benzerdi. Özellikle altı aydan sonra Türk çocuklarının baş çevreleri Dünya Sağlık Örgütü değerleri, ABD ve İsveç çocuklarınınkinden belirgin büyük bulundu. Bu fark 0.8-1 cm kadar olabiliyordu.

Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Yalancı Tavuk Göğsü Tarifi,Yapılışı


Sivilceler İçin


Diş Gıcırdatma


Boncuktan Kalp Kolye Ucu Yapımı


Elma Sirkesi Doğal Güzellik İksiri


Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?


Gebelik Testleri


Suna Dumankaya'dan Kirpik ve Saç Bakımı Tavsiyeleri


Hamilelikte Stresin Düşüğe Etkisi


Ben de Aldatıldım


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı