Ana Sayfa  Cilt Sağlığı  Diyet  Gebelik  Saç Bakımı  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ahmet Maranki
 Anneyiz
 Ayakkabı Modelleri
 Ayrılık ve Boşanma
 Bacak Güzelliği
 Basından Haberler
 Bebek Sağlığı - Bakımı
 Bel Boyun Sağlığı
 Bitkisel Yağlar
 Börek Tarifleri
 Burçlar Burç Özellikleri
 Çiçek Bakımı
 Cilt - Güzellik Sağlığı
 Cinsel Sağlık
 Çocuk Hastalıkları
 Çorba Tarifleri
 Damatlık Modelleri
 Diş Sağlığı
 Duyduk Duymadık
 Duygusal Alan
 Ender Saraç
 Ev Dekorasyon
 Evlilik
 Gebelik
 Gelinlik Modelleri 2011
 Gelinlik ve Gelin Makyajı
 Genel Sağlık
 Göğüs Büyütme Teknikleri
 Göğüs Hastalıkları
 Güzellik
 İbrahim Saraçoğlu
 İlkyardım Bilgileri
 İş Kariyer
 Kadın Sağlığı
 Kek Tarifleri
 Kilo Vermek İçin
 Makyaj Bilgileri
 Moda
 Omlet Tarifleri
 Örgü Modelleri
 Parfümler Hakkında
 Pasta-Kurabiye Tarifleri
 Pilates Egzersizler
 Popüler Sağlık - Hastalık
 Pratik Bilgiler
 Reçel-Komposto Tarifleri
 Ruh Sağlığı
 Saç Bakımı&Sağlığı
 Sağlık Haberleri
 Sağlıklı Beslenme
 Sağlıklı Hayat
 Salata Tarifleri
 Şifalı Bitkiler
 Sizin Tarifleriniz
 Suna Dumankaya
 Takı Aksesuar
 Tatlı Tarifleri
 Tesettür Giyim
 Ünlülerden Güzellik Sırları
 Ünlülerin Saçları
 Yemek Tarifleri
  İletişim

 Kene Isırması Kırım Kongo Kanamalı AteşiKene Isırması Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

 • Piknik yapmak artık temkinli olunması gereken bir durumdur. Öyle ki artık plajlar, parklar, hatta sokaklarda bile kene tehlikesi söz konusudur.
 • Kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, ateş, yaygın vücut ağrısı, mukoza ve iç organlarda kanamalar ile seyreden viral bir enfeksiyondur.
 • Böylesine ciddi bir hastalık karşısında kulaktan dolma bilgilerle değil, doktor ve hastane takibine uygun harket etmek gerekiyor.
 • KKKA virüsünün Sığır, Koyun, Keçi, Yabani Tavşan ve Tilki gibi hayvanlarda tespit edilmiştir. Vücuda enfekte kene yapışması, enfekte kenelerin çıplak el ile ezilmesi, viremik hayvanların kan, doku ve sekresyonları ile temas, KKKA hastalarının kan ve diğer vücut sıvıları ile temas sonucu bulaş gerçekleşir.
 • İnsanlarda hastalık ateş, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı-kusma, ishal, yüzde ve konjonktivalarda kızarıklık, makülopapüler döküntü gibi şikâyetlerle kendini gösterir. Hastaların az bir kısmında karaciğer ve dalak büyüklüğü olabilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde peteşi, purpura, ekimoz tarzında cilt kanaması, diş eti kanaması, burun kanaması, vajinal kanama, mide-barsak kanaması, üriner sistem kanaması, akciğer ve beyin kanamaları görülebilir. Endemik bölgede yaşayan tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçiler, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, veteriner hekimler, veteriner sağlık teknisyenleri, enfekte hastalarla temas eden sağlık personeli, laboratuvar çalışanları, askerler, kamp yapanlar, hastaların yakınları risk altındaki gruplardır.
 • Kuluçka dönemi kene ısırmasından sonra 2-10 gün arasında değişmekle birlikte 1-3 gündür, bazı durumlarda 13 güne kadarda uzayabiliyor.
 • Mevsimsel özellik gösteren KKKA’nın genel olarak Haziran ve Eylül arası görülmesine rağmen Elazığ bölgesinde Nisan ayı ortalarından Ağustos ayı sonuna kadar görülmüştür.

 

KENE SOKMALARINA KARŞI ALINMASI GERKEN ÖNLEMLER NELERDİR?

 1. Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli,
 2. Pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.
 3. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmelidir.
 4. Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (eğri uçlu pens, cımbız, eldiven gibi) çıkarmalıdır.
 5. Kişi ancak keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.
 6. Vücuttan çıkarılan kene, içerisinde alkol, çamaşır suyu veya böcek öldürücü ilaç bulunan bir kavanoza atılarak öldürülmelidir.
 7. Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.
 8. Kene tutunan veya yukarıda belirtilen bulaşma yollarından birine maruz kalan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Hastalığın ölüme sebep vermeden hafif şekilde atlatılması erken teşhis ve tedaviye erken başlanması ile mümkün olmaktadır.

bayanlardunyasi.com acil şifalar diler...


Yazı kaynakları: bayanlardunyasi.com Sitede verilen bilgiler, kesinlikle tedavi amaçlı değildir ve tamamen eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki bilgilere göre verilecek herhangi bir tedavinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.


  Yorumlar

 
Çocuğunuz Yemek Yemiyorsa


Gebelikte Göğüs Bakimi Göğüs Ucu Çatlakları Ve Tedavisi


İrmikli Un Helvası Tarifi


Akciğerlerinizin Genç Kalması İçin


Afyon Yaprak Sarması Tarifi


Selülit ve Sivilceler İçin Doğal Lif Kullanın


Nişan Saçı Modelleri


Canlı Saçlar , Güzel Saçlar İçin , Saç Bakımı


Bel sağlığınız için 50 tavsiye ve Bel Egzersizleri


24 Ayarla Altınla Gençlik İksiri


Evde ek iş ile alakalı güzel para kazandıran sistem veya iş önerileriniz


Ferace Modelleri, 2015 Ferace Modelleri, Ferace ve Abaya Modası


Tesettür 2015 Kış Kombinlerinde Eldiven Önemi


Mini Mini Köstebek tarifi


Klasik kek tarifi


Yalancı Su Böreği Tarifi


Bayat Ekmek Böreği


Efsane lezzet Ağlayan Kek


Basit Çikolatalı Kurabiye Tarifim


Çok basit şiş kebap tarifim


Copyright 2008-2017 Tüm Hakları Saklıdır. Sitemap TOPlist TOPlist e-Kadın Moda Portalı